Tez Hazırlama Genel Akademisyenin kaleminden: 4 adımda tez nasıl yazılır

Akademisyenin kaleminden: 4 adımda tez nasıl yazılır

4 adımda tez nasıl yazılır makalesini sizler için kaleme aldım. Bu yazıda sizlere, bir lisans ve yüksek lisans tezinde hangi bölümlerin olması gerektiği, bu bölümleri yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve bu bölümlerin hangi içeriklere sahip olduğundan bahsetmeye çalışacağım.

Kolay tez nasıl hazırlanır
Kolay tez nasıl hazırlanır

Bir devlet üniversitesinde akademisyen olarak çalışıyorum. Süreç içerisinde yapılan bariz hataları görme şansım oldu ki ben de bu hataları fazlasıyla zamanında yaptım. Açık ve net söylemem gerekiyor. Ama belki bu yazı sayesinde bu hataları yapmaktan genç nesilleri kurtarma şansımız olur. Hem daha güzel tezlere de imzalar atmış olabilirler.

Tez nasıl yazılır

Akademisyenin kaleminden tez nasıl yazılır, yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır

Yazıya geçmeden önce şunu bir belirteyim; bu makalede ortalama yüksek lisans tezinden bahsedeceğim yani geçmesi gayet hak eden bir tezden bahsedeceğim. Ama çok daha iyi bir iş yapmak istiyorsanız, iyi bir makale nasıl yazılır lütfen o yazıyı da okuyun. Orada gerçekten iyi bir iş çıkartmak istiyorsanız iyi bir dergide yayın yapmak istiyorsanız, hangi yolları izlemeniz gerekiyor ve tezi nasıl yazmanız gerekiyor ondan bahsettim.

Oradaki birçok bilgiden aslında iyi bir yüksek lisans tezi çıkartmak için yararlanabilirsiniz. Ancak bu makalenin içeriği daha çok ortalama tez yazımı, geçmeyi hak edecek, fazlasıyla yüksek lisans tezi olmayı hak eden ve size uzmanlık sıfatının verilmesi yeterli olacak bir tezin nasıl yazılacağından bahsetmeye çalışacağım. 4 adımda yüksek lisans tezi nasıl yazılır makalesine geçebiliriz.

4 adımda yüksek lisans tezi nasıl yazılır

Tezin 4 ana unsuru vardır. Bunlar Giriş, kavramsal çerçeve, metodoloji ve tartışma kısımlar.

Tez hazırlama nasıl yapılır

Tez nasıl yazılır 1.adım : Giriş kısmını yazalım

Tez nasıl yazılır sorusunun ilk adımı giriş kısmıdır. Öncelikle buradan bahsedeyim; giriş kısmınız aslında sizin ne yaptığınızı okuyucuya aktardığınız kısım.

Etkileyici bir giriş kısmı olmalı

Dolayısıyla danışmanınızı da ikna edeceğiniz ana kısımlardan bir tanesi ve jüri üyelerini de. Çünkü jüri üyeleri açık ve net olmak gerekirse girişinizi çok dikkatli bir şekilde emin olun okuyacaklardır ve sonuç kısmınızı çok dikkatli bir şekilde okuyacaklardır. Birçok jüri üyesi açıkçası tüm makaleyi didik didik okumuyor okumuyoruz kabul etmek gerekiyor bunu ama giriş kısmında ne yaptığınıza bir bakarlar çünkü orası genelde kısadır ve genel itibariyle tezde ne yaptığınızı anlattığınız ana yerdir ve sonuç kısmınızı mutlaka dikkatli bir şekilde jüri üyeleri okur.

Not: Jürinin tezinizde dikkat edeceği iki yer var : Giriş ve Sonuç kısmı

Tezde Giriş ve Sonuç kısmı çok önemli

Tez danışmanınız tabii ki her yerini dikkatli bir şekilde okuyacaktır buna inanıyorum. Dolayısıyla bu iki kısmı çok düzgün yazmak önem arz ediyor. Giriş kısmında ne olması gerekiyor hemen bundan bahsedeyim. Giriş kısmınız sizin ne yaptığınızı, amacınızın ne olduğunu bize aktardığınız kısım oluyor okuyuculara. Dolayısıyla burada ilk paragrafınızı olabildiğince ilgi çekici yazmaya çalışın yani neden bu konunun önemli olduğunu bize aksettirmeye çalışın.

Örnek ile açıklayalım

Ne demek istiyorum? Ki bu konuda aslında iyi bir makale nasıl yazılır kısmını da bahsettim. Sizin konunuz diyelim ki elektronik oyun oynama süreci olsun ve bununla ilişkili bağımlılıkla ilgili sorunlar olsun. Elektronik oyun oynamaya ilişkin rakamlar verebilirsiniz işte dünyada her yıl şu kadar genç bu bizim online oyun dediğimiz oyunları oynuyor.

Bir rakamla süsledim sonra dedim ki bu online oyunları oynuyorlar ama şöyle bir sorun var, bunların çoğu bir bağımlılık etkisi yaratıyor çocuklar gençler bu oyunlardan bir türlü kurtulamıyorlar ve buna ilişkin de işte yıllık şu kadar sağlık harcamaları yapıldığı görülmekte ve bu rakamın her yıl arttığı fark ediliyor diye bir giriş yapalım.

Tabi bunların hepsine bir atfını veriyoruz lütfen bunu göz ardı etmeyin. Dolayısıyla ne yaptım? Karşı tarafa düzgün ve önemli bir konu çalıştığıma ikna ettim. Bundan sonra ne yapmanız gerekiyor? Tez nasıl yazılır yazısına devam ediyoruz.

Yüksek lisans tezi nasıl yazılır detaylı anlatım

Yüksek lisans tezinde genel itibariyle bundan sonra yapacağınız iş birazcık farklılaşıyor çünkü kimse sizden çok büyük bir şey yapmanızı, teoriye ilişkin çok büyük bir katkı sunmanızı yüksek lisans aşamasında beklemiyor. Dolayısıyla şunu yapmanız çok doğal ve normal. Nasıl konu bulunacağına ilişkin bir yazı olacak burada. Bundan daha detaylı bahsedeceğim ancak bir başka konunun yani bir başka yapılmış çalışmanın uyarlamasını Türkiye için yapabilirsiniz

Temel ve sade bir giriş yapalım

Ne demek istiyorum? Evet, bu online oyun oynamak bağımlılık ve önemli bir sorun. Bunu ortaya koyduk daha doğrusu önemli olduğunu rakamlarla ikna etmeye çalıştık karşı tarafa. Ondan sonra dolayısıyla bunun çözülmesi gerektiğinden bahsediyorum. Bu online bağımlılığın anlaşılması gerektiğinden bahsediyorum. Çünkü bu çözülmedi ki sağlık harcamalarından kurtulalım. Gençlerimiz bu rahatsızlıktan diyeyim tırnak içerisinde kurtarabilme şansımız olsun.

Dolayısıyla önemli bir şey. Ben ne yapıyorum peki yüksek lisans tezinde? Ben aslında şunu yapıyorum diyebilirsiniz; buna ilişkin bir çalışma yapılmış işte George yapmış gidip Harvard Üniversitesi’nde ya da bir Michigan Üniversitesi’nde. Sonuç olarak bu online bağımlılıktan kurtulmayı sağlayan şeylerden bir tanesinin bireyin işte self kontrol dediğimiz, kendini kontrol etme niteliğinin arttırılması olduğu keşfedilmiş.

Dolayısıyla self kontrolle bireyin kendini kontrol etmesiyle online oyun arasında bir bağ var ve bu bağ, çözülebilecek bir unsur da bunun tedavi yöntemi olsun, bunu da araya koymuş olalım. Dolayısıyla biz bunun aynısını Türkiye için uyarlayacağımızı varsayalım. Yani yurt dışında yapılmış bir çalışmayı alacağım ben de Türkiye’ye uyarlayacağım çünkü bu sorun Türkiye için de önemli değil mi Türkiye’ye ilişkin rakamlar verebilirsiniz öncelik kısmında. Dolayısıyla ne yaptım? Çok temel, gayet sade bir giriş yaptım.

Genel itibariyle önemli bir durum var çünkü rakamlar bunu işaret ediyor dedim. Sonra bu önemli duruma ilişkin evet yurtdışında da çalışmalar yapılmış. Ben de bu çalışmalardan bir tanesini alıp Türkiye’ye uyarlıyorum demeniz de bir model uyarlıyorum demenizde aslında önemli bir sıkıntı yok. Yüksek lisans tezinde özellikle belirteyim tekrardan burayı. Dolayısıyla böyle bir giriş yapabilirsiniz. Konunuzun neden önemli olduğu ve sizin bu konuya ilişkin ne yaptığınız, dolayısıyla amacınızdan bahsettiğiniz kısımdan oluyor giriş kısmı. Ondan sonra bizim literatür arka planı işte teorik arka planı dediğimiz kavramlarla ilişkin açıklamalar yaptığınız yer geliyor.

Tez kaç sayfa olmalı

Burada da açık ve net doğrudan sözümü söyleyeyim; Türkiye’de genelde bu tezlerin belli bir sayfa sayısını geçmesine ilişkin bir algı var maalesef. Dolayısıyla bu yurt dışında yok, çok iyi üniversitelerdeki doktor tezlerine bakın tabi her alanda değişiyor ama 40-50 sayfa olduğunu göreceksinizdir. 60 sayfalık doktor tezleri var. Türkiye’de maalesef bununla ilgili ön yargılarımız var, 60 sayfayla doktor tezi olmaz diye bir bakış açımız var halbuki olur bunda hiçbir sıkıntı yok ama burada işin gerçekçi yönünden bahsetmek gerekirse tezin belli bir sayfayı geçmesi gerekiyor.

Kolay tez nasıl hazırlanır

Tez nasıl yazılır 2.Adım: Kavramsal Çerçeve

Kavramsal çerçeveyi iki şekilde yapabilirsiniz

Tez nasıl yazılır makalesine devam edelim. Literatür arka planı ve bizim kavramsal çerçeve dediğimiz yerin, iki tane yazma biçimini yapabilirsiniz.

1. Şişirmek

Biri, şişirmek dediğimiz şey yani sayfa sayısını arttıracağınız kısım. Maalesef ki yapmanız gerekiyor olabilir, bir de bunu doğru bir şekilde yazmak. Şişirmekten kastım ne? Şişirmekten kastım şu; bir literatür arka planınız var dolayısıyla bu literatür arka plana geçmeden önce şunu yapıyorsunuz; genel itibariyle yapmanız gerekiyor şişirmek için; kavramlardan bahsediyorsunuz. Ne dedik? Self kontrol kendini kontrol etme diyelim ki tedavi yöntemi olsun bununla ilişkili ve bizim bağımlılıkla ilişkili olduğumuz oyun bağımlılığı.

Bunun her birini kavramsal olduğunu açıklamak. Self kontrol -bu aslında bir teori kavramdan çok- teorisi nedir, bu teoriyle ilgili neler yapılmış, teori ne anlama geliyor diye uzun uzun yazarak burada bir sayfayı arttırma şansınız var. Her bir kavramı böyle uzun uzun yazdığınızda aslında bir sayfa şişmesi yapıyorsunuz. Peki bunun doğru yolu nedir?

2. Hızlı şekilde geçmek

Doğru yolu şu; bunu uzun uzun yazmak yerine self kontrol ne işe yarıyor bundan bahsetmeniz, hızlı bir şekilde bağımlılık nedir bundan bahsetmeniz, ardından konuya ilişkin sizin bağlamınızla yapılmış çalışmaların neler olduğundan bahsederek burayı kapatmanız aslında doğru olan yol.

Tabi bu doğruyu tırnak içerisinde kabul edin bunu, çok tartışmalı bir durum. Kimileri uzatılması gerektiğini söylüyor kimileri bu şekilde hızlı bir şekilde tezle geçirilebilir olduğunu söylüyor. Ben sadece size iki yoldan bahsetmek istedim. Dolayısıyla ne yaptık? Önce kavramlarımızdan bahsettik yani teorimizin ne olduğundan bahsettik bakın genelden başlıyorum, şimdi bunu daraltmaya başlayacağım.

Daraltma nasıl yapılır

Daraltmaktan kastım ne; uzun uzaya biz kendini kontrol etme teorisi işte tedavi yöntemlerine ilişkin kavramların çalışmaların neler olduğu, genel çalışmalardan bahsediyorum bu arada neler olduğundan bahsettik.

Bağımlılıkla ilgili çalışmaların neler olduğundan, bağımlılığın ne olduğunda uzun uzun bahsettik. Bu arada sıralamamız şu olacak; ilk önce kavramın ne olduğu, ondan sonra bununla ilgili çalışmaların neler olduğundan bahsetmeniz. Ondan sonra bunu daraltmaya başlıyoruz. Daraltma yaparken şunu yapıyoruz; bu ilişkilerle ilgili yani self kontrolün, oyun bağımlılığı üzerinde etkisine ilişkin çalışmalar neler.  Benim çalışmamla ilgili olan kısma gelmeye başladım artık. Dolayısıyla burada bunları yazıyoruz.

Self kontrolle ilgili, self kontrolün oyun bağımlılığı üzerinde etkisini çalışmış olan çalışmaları anlatmaya çalışıyorum ya da bununla bağlantılı olabilecek self kontrolün, diğer bağımlılık türleriyle ilişkili olarak yapılmış olan çalışmalarını anlatıyorum. İlla sadece oyun olmak zorunda değil. Belki oyuna hiç uygulanmamış olabilir, başka alanlarda açıklıyor olabilir ve siz bunları yapmış olan çalışmaları da burada açıklayabilirsiniz.

Burada da yine tezinizin sayfa sayısını çoğaltabileceğiniz yol var bir de bunun doğru yolu var. Tezinizin sayfa sayısını çoğaltmanın yolu şu; bu çalışmayı ayrı ayrı paragraflarla vermek. Çok fazla yapılır yüksek lisans tezlerinde doktor tezlerinde de belli oranda ve genel itibariyle çok itiraz edilen bir durum değil.

Ne yapıyorsunuz işte Osman (2018) adını soyadını kullanmanız gerekiyor, Yapmış olduğu çalışmada 310 örnekleme ulaşmış, 310 örneklemde işte bireyin kendini kontrol duygusunun, elektronik oyun bağımlılığı online oyun bağımlılığı üzerindeki etkisine, Endonezya örneğinde bakmış, Endonezya örneğinde bunun bunun üzerinde etkili olduğunu bulmuş şeklinde her bir çalışmaya ayrı bir paragraf yazarak uzatabilme şansınız var. Bu doğru yol değil açık ve net söyleyeyim ama kimi hocanız ya da danışman hocanız istiyor olabilir bunu dolayısıyla mutlaka bahsettiğim gibi danışman hocanızla görüşmeniz gerekiyor en önemli kısım o, onu anlamış olduk bir noktada.

Bu yanlış bir yol. Ama bir de şu yolu var yani bunun daha doğrusu; uzun uzun yazmak yerine self kontrolle elektronik oyun bağımlılığı arasındaki ilişki, yapılmış olan çalışmalarda ortaya konmuştur ya da buna işaret eden sonuçlara varılmıştır, buna işaret eden sonuçlara ulaşılmıştır şeklinde bir tık daha alttan belki vurgulamak gerekiyor direkt bulunmuştur ya da ortaya konmuştur yerine.

İşaret eden sonuçlara ulaşmıştır deyip parantez içinde tüm bu çalışmaları atıf halinde vermeniz aslında doğru olan yolu. Ama fark etmişsinizdir biri bir cümlede olmadı üç cümlede biterken, diğeri 5-10 sayfa alabilecek bir süreç. Dolayısıyla arada büyük bir sayfa sayısı açısından bir farklılık ortaya çıkıyor. Ne yaptım bakın. Genelden aldım, kavramlardan bahsettim, kavramlara ilişkin yapılmış olan çalışmalardan genel çalışmalardan bahsettim, sonra benim konumla ilişkili olabilecek iki kavram arasındaki ilişkiye dair olan çalışmalardan bahsettim ondan sonra mutlaka yapın bunu lütfen.

Hipoteziniz varsa ya da o hipotezi ya da bir araştırma beklentiniz varsa sonuca ilişkin, lütfen bunun bir kurgusunu oluşturun. Ne demek istiyorum? Şöyle bir şey yapmayın; ben anlattım anlattım süper, sonra gidip self kontrolün elektronik oyun üzerinde etkisini olacağını düşünüyorum deyip bırakmayın lütfen.

Örnek ile izah edelim

Bunun bir örgüsünü yapın yani nasıl bir örgüsünden bahsediyorum. Bir paragrafla ya da iki paragraf çok basit bir iş bu. Şunu diyebilirsiniz bizim senaryomuzdan gidersek; self kontrole ilişkin yapılmış çalışmalar, self kontrolle elektronik oyun üzerinde yapılmış çalışmalar ikisi arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteriyor. Aç parantezi koy değil mi daha önce zaten yazdınız onları tekrar yazın lütfen oraya. Noktanızı koyun bunun doğrultusunda biz de benzer ilişkiyi Türkiye örneklemesinde bekliyoruz diyebilirsiniz. Kapat yine noktanızı koyun ondan sonra hipotezinizi yazın. Dolayısıyla self kontrol kendini kontrol etme yeteneği, elektronik oyun oynama bağımlılığı üzerinde pozitif yönde etki var bu arttıkça ne olacak? Bunun da artacağını bekliyoruz. Tez nasıl yazılır yazısını okumaya devam edebilirsiniz.

Niye? Hemen bir üst paragrafı okursanız niye olduğunu göreceksiniz diyorsunuz aslında okuyucuya. Bakın bu çalışmalar bunu bulduğunu için biz de bu noktadan yola çıkarak benzer bir ilişki bekliyoruz. Her zaman dediğim gibi şu olmayabilir; birebir yapılmış çalışmalar yoktur yani yüksek lisans tezinizi birazcık daha farklılaştırabilirsiniz o zaman yapmanız gereken kurgunuz şu olmalı; self kontrolün, elektrik ortamda birçok farklı biçimde bağımlılığa yol açtığını gördük değil mi yapılan çalışmalarda gördüğünüzü söylüyorsunuz.

Self kontrol işte ne olsun? Elektronik finansal unsurları kullanmakta bir bağımlılığa yol açıyor işte bu elektronik dating sitelerinde diyelim orada yine bireyin self kontrolü düşük oldukça bir bağımlılığa yol açıyor, alışverişte bir bağımlılığa açıyor.

Elektronik ortamda birçok bağlamda, self kontrol dediğimiz şey bağımlılığı açıklayabiliyor. Elektronik oyun da online oyun dediğimiz şey de bir elektronik ortamda çıkan şey, dolayısıyla buradaki bağımlılığı da bu çalışmaların mantıksal kurgusu çerçevesinde biz açıklayabileceğini düşünüyoruz self kontrolün deyip noktanızı koyun o zaman bu bağlamda hipotezimiz ne? Self kontroldeki bir artış, dolayısıyla neyi arttıracaktır? Elektronik oyun bağımlılığını arttıracaktır diyerek hemen hipotezinizin üzerine bir açıklama kurgusu koymanız çok önemli. Lütfen bu konuyu atlamayın. Tez nasıl yazılır makalesine devam ediyoruz.

Tepeden inme hipotezlerin sorunu

Bu tepeden inme hipotezler çok büyük bir sıkıntı yüksek lisans tezlerinde. Ben jüri üyelerinden olursam yüksek lisans öğrencilerimizin, kırmadan düzgün bir şekilde onun orada olması gerektiğini söylüyorum. Tabii ki hata yapacaksınız yüksek lisans tezleri dediğiniz şeyde hatalarınız olacak bu çok normal.

Doktora tezinizde de olacak makalede de olacak ama ne kadar düzgün yaparsanız o kadar iyi, ben de çok hata yaptım şimdi yüksek lisans tezime bakmaya gerçekten çok utanıyorum ama bir hocamız çok güzel bir sözü var; bir şeyi bitirdikten sonra makale de olur yüksek lisans tezi de doktora tezi de, 5 yıl sonra dönüp o tezinize çalışmanıza baktığınızda eğer gerçekten ben ne yapmışım demiyorsanız ya çok mükemmel bir iş yapmışsınızdır ki bu pek imkân dahilindedir ya da bir gelişme göstermiyorsunuz.

Tez yazarken hata yapmaktan çekinmeyin

Dolayısıyla gelişme gösterdikçe aslında yaptığınız şeylerdeki hataları da fark edeceksiniz. Hata yapmaktan o kadar korkmayın lütfen biz çok korkuyoruz öğrencilerimiz de çok korkuyor kendi adıma ben de çok korkuyorum ama korkmamamız gerekiyor hata yapmak çok doğal yüksek lisans tezi içinde. Şimdi anlaştık.

Tez nasıl yazılır 3.Adım: Yöntem kısmı

Yüksek lisans tezi nasıl yazılır makalesinde girişimizi yazdık bu literatür ve teorik arka plana ilişkin unsurlardan bahsettik. Hipotez kurgusu da bu kısımda yer alacak bundan da bahsettik. Bir de bizim metodoloji kısmımız var. Metodoloji kısmında da ilk olarak yapmanız gereken şeylerden bir tanesi, hangi yöntemi kullandığınızdan bahsetmek. Bir araştırma sorumuz vardır değil mi nitel mi kullandınız nicel mi deneysel tasarım mı yaptınız yoksa bir arşiv taraması mı yaptınız ne yaptıysanız bunu burada bir şekilde bir iki sayfa içinde metodolojinin başında açıklamanız gerekiyor şu şu şu metodu biz kullandık.

Yöntem nasıl olmalı

Şimdi bu yöntemde hangi araçlar var? Her yöntemin bir aracı var. Diyelim ki siz anketle veri topladınız en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi. O zaman bu ankette hangi ölçekleri kullandınız. Dolayısıyla ne yaptım? Yöntemimden bahsettim şimdi yöntemimde kullandığım araçlara inmeye başlıyorum ardından. Hangi araçları kullandım ve bu araçlar hangi özelliklere sahip? Ben anket kullandım dolayısıyla ankette ölçekler vardı bu soru biçimine bir kavrama ilişkin soru biçimine biz ölçek diyoruz. Ölçekler vardı bu ölçekleri büyük ihtimal bir yerlerden almışsınızdır bugün normali bu, kendiniz ölçek geliştirmezsiniz kolaylıkla yüksek lisans tezi için.

Nereden aldığınız, bu ölçeğin Türkçeleştirmesini nasıl yaptınız bir çeviri ters çeviri yöntemi dediğimiz yollar var bunların hangisini uyguladınız? Bu tür açıklamaların olduğu kısım burası ilk kısmı tabii ki. Şimdi dolayısıyla ne yaptık? Hangi yöntemi kullandığımızdan bahsettik, yöntem içerisindeki araçlarımızdan bahsettik. Ardından bizim örneklerimize ilişkin bilgiler verdiğimiz yer geliyor.

Biz bu yöntemi araçları nasıl bir örneklemde uyguladık. Nedir burası? Kimlere ulaştınız nasıl ulaştınız, bazen hangi tarihlerde ulaştığınız da isteniyor. Bunları yazıyorsunuz. Online bir anket mi uyguladınız bu örnekleme ulaşmak için veya bu bir deney tasarımıyla deney tasarımıysa deney tasarımına ilişkin bilgiler vermeniz gerekiyor, öncesinde hangi işlemleri uyguladığınıza dair bilgiler verdiğiniz kısım geliyor.

Ardından bu örnekleme özellikleri yani hangi yaş grubunda kadın erkek özellikleri, üniversite bitirip bitirmediğine dair demografik özellikleri anlattınız tablo hâlinde koydunuz. Burada da iki yol var. Biri makul yol o da nedir? Tabloyu koymanız. Tabloda sadece ilginç özelliklerden aşağıda bir paragrafta bahsetmeniz. Bir diğer yol ise tabloyu koymanız ondan sonra uzun uzun tablodaki her şeyi birebir aktarmanız şeklinde. Artık tercih sizin danışmanınız onayına ve size kalmış durumda.

Ondan sonra da bizim hipotezlerimize ilişkin tezlerimizi yaptığımız kısım geliyor. Tabi yöntemden yönteme değişir ama bu hipotez öncesinde bizim kullandığımız ölçeklerin güvenilir ve geçerli olmadığına dair testlerin de yer alması gerekiyor olabilir ya da deney tasarımındaki manipülasyonun gerçekten çalışıp çalışmadığına dair kısımlar da bunun öncesinde yer alıyor dolayısıyla onu not etmemiz gerek.

Dolayısıyla hipotez testlerimize dair analizlerimizin tabloları ve bu tabloların yine isterseniz kısa veya isterseniz uzun açıklaması. Burada hemen bir öncesinde parantez daha açayım yine özellikle anket kullanılan çalışmalarda yapabileceğiniz maalesef ki anketinizi uzatma yollarından bir tanesi betimsel özelliklerine yer yer vermeniz. Nedir? Her bir ölçeğin ortalaması, her bir ölçeğin sıklığına dair bilgiler vermeniz. Bununla ilgili bir yazı var kanalda betimsel analizlerinizi nasıl yapacağınıza dair. Oraya bakarsanız aslında o da tezinizi çok fazla uzatabileceğiniz alanlardan bir tanesi.

Son bir kez parantez açmak istiyorum; bunun kararı size ve danışmanınıza kalmış durumda. Bir tarafta tez sayfanızı çoğaltmak eğer genel itibariyle jüri bunu istiyorsa daha rahatlıkla geçmek var, bir tarafta ne kadar şeydir bilmiyorum ama çevreyi korumak, birazcık kağıt masrafından kurtulmak ve aslında daha doğru bir iş yapmış olmak var ama bu daha büyük daha sayfa sayısı fazla tez beklentisi maalesef ki birazcık işe yarayabiliyor. Hocalar elinin altında bayağı sayfa sayısı tez gördüklerinde etkileniyorlar.

Hipotezlerimizden bahsettik. Bu arada kanalda hangi hipoteze hangi test yapmanız gerektiğine dair bir yazı olacak dolayısıyla onlara da bakarak aslında hangi analizin hangi hipotez için uygun olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Hipotezlerimizi yazdık ondan sonra bu testlerimizin bir sonuçlarını yazıyoruz test yaptık kabul edildi mi edilmedi mi? Burada kabul edilmediyse tartışmanıza gerek yok. Sadece kabul edilmediği ve hipotezlerinizin neler olduğunu ufacık tekrar yapabilirsiniz şöyle bir şey yapabilirsiniz; bir ti testi yaptınız. Ti testi; kadın erkek arasında işte elektronik oyun bağımlılığı açısından bir fark var mı yok mu’ya dair.

Bu ti testinin de bir hipotezi olması gerekiyor havadan inme testler yapmayın yani ezber yapmayın. Şöyle bir şey olabiliyor; hiç hipotezi yok ama ti testi var aşağıda. Hipotezi olmayan şeyi niye test ediyorsun gibi bir soru işareti olabilir hocada. Lütfen onun bir hipotezi olsun en azından yukarıda test ediyorsanız aşağılarda. Bu hipotezinizi bir kere daha hatırlattınız sonucu vermeden önce.İkinci hipotezimiz, kadın erkek arasında bir fark olacağı yönündeydi artık analiz sorununuza göre bu hipoteziniz kabul edildi mi reddedildi mi diye bunu bir cümle hâlinde yazın.

Tez nasıl hazırlanır

Tez nasıl yazılır 4.Adım: Tartışma kısmı

Tez nasıl yazılır yazımızda son adıma geldik. Dolayısıyla hem okuyucuya tekrar hatırlatmış oluyorsunuz. Ondan sonra tartışma kısmımız geliyor bizim. Tartışma kısmı genel itibariyle yanlış olabiliyor hocanız lütfen doğru diyorsa o yoldan ilerleyin ama burada yine arka planınızdaki bir literatürdeki ilişkiler dahilinde tartışmanız gerekiyor. Burada hiç atıf olmadan kendi kendinize tartışın kısmı değil burası.

Burası olabildiğince literatür bağlamında sonuçları verdiğiniz kısım olması gerekiyor. Dolayısıyla ne yaptınız önce bize amacınızı hatırlatın okuyuculara, ardından bulduğunuz sonuçları yani kadın erkek arasında bir fark buldun ya da bir fark bulamadınız o zaman bir parantez açın. Daha doğrusu parantezi açmadan önce bir farkı bulamadığınızı söylüyorsunuz ardından bulunan sonuçlar, literatürde yapılmış olan şu çalışmalarla paralellik gösterdi parantezi açıp paralellik gösteren ya da paralellik göstermiyorsa bu çalışmalarla çelişkili sonuçlar bulunmuştur deyip bunu lütfen oraya yerleştirin.

Şimdi yüksek lisans tezi için genelde öğrencilerimizin çok korktuğu bir şey oluyor bir hipotez beklentisi var ama o hipotez kabul edilmemiş oluyor dolayısıyla bir korku oluyor. Tez nasıl yazılır yazımıza devam edelim.

Tabi bu danışman hocanıza göre değişir ama bence bunun aslında çok net bir şekilde bir hipotez beklentiniz vardır olmamış olabilir normal, bunun bir nedeni de gerçekten örneklemle ilgili bir sıkıntı olabilir yani örneklemenizi doğru cevaplamamış olabilir örneklemenizde bir hata vardır ya da yönteminiz kendi içerisinde bir yanılgıyı sistematik yanılgıyı içeriyor olabilir. Böyle bir şey varsa tabii ki sıkıntı ama bunun dışında gerçekten böyle bir durum da Türkiye örneklememiz için olabilir.

Dolayısıyla bunun mantıksal ve makul kurgu çerçevesi içerisinde açıklarsanız bence yine tezinizin geçmesi sağlanabilir. Evet bekliyordunuz bir farklılık kadın erkek arasında ama çıkmadı. Şimdi öncelikle ilk yapmanız gereken gerçekten çıkmayan başla çalışmalar var mı literatürde buna bakmak. Eğer hiç yoksa acaba Türkiye örnekleminde niye çıkmamışa dair bir yerlerden bir literatürden sizi destekleyebilecek bir sonuç var mı bunu bulmaya çalışmak.

Belki Türklerin daha kolektivist yapısı işte yurtdışındaki insanların Amerika’daki daha doğrusu Batı toplumunda bireyselci yapıya göre bu çalışma bazında bir farklılık yaratmış olabilir ve siz bu farklılıktan birazcık bahsedersiniz ve bunun ardından da atıflarıyla tabii ki biz bu hipotezimiz bundan dolayı desteklenmemiş olabilir’i söylerseniz bence aslında bir yüksek lisans tezi için gayet makul bir şey söylemiş olursunuz.

Genel itibariyle bu 4 ana başlık altında aslında yüksek lisans tez nasıl yazılır, umut ediyorum ki kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular varsa lütfen yorum kısmında yazın. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım. Hepinize tez çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Tıp tezi nasıl yazılır makalesini okuyabilirsiniz.

Sosyal Bilimler tez yazarken bunlara dikkat edin

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?