İntihal raporu nedir, ne işe yarar, nasıl alınır, ücretsiz programlar nelerdir, en iyisi hangisi, intihal oranı kaç olmalı, nasıl yorumlanır, düzenleme nasıl yapılır, tüm bu sorulara bu makalede cevap bulacaksınız.

İntihal raporu nedir

Bitirme tezi, projesinde daha önce yazılmış akademik yazılardaki alıntıların oranını veren belgeye denir. Özel olarak orjinalliği kontrol etmek için programlar vardır, bunlara intihal programları denir. Bu yazılımlara yüklenen tez ya da proje milyarlarca akademik çalışma ile karşılaştırılır. Alıntı yapılan ya da kopyalanan yerler sonuç olarak gösterilir.

İntihal rapor örneği

aşağıda benzerlik kontrolü sonrası verilen örnek rapor bulabilirsiniz.

İntihal Raporu örneği

İntihal Tespiti Nasıl Yapılır

Orijinalliği belirlemek için özel hazırlanmış yazılımlar kullanılır. Ücretli ve ücretsiz programlara yüklenerek, benzerlik oranı tespit edilir.

Bu makaleyi okuyun  Yüksek lisans proje hazırlama

İntihal programı

Yazılan proje ya da tezin nerelerden aşırma yapıldığını, kopyalama olduğunu belirleyen programlara verilen addır. Bazıları ücretli kontrol ederken, bazıları da ücretsiz kontrol yapar. Ücretli olanlar daha net bilgi verirken, ücretsiz olanlarda sayfa ya da süre kısıtlaması olabilir.

Ücretli intihal programları

En bilinenleri iThenticate ve Turnitin’dir. Web sitelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ücretleri 100 USD civarındadır. Sadece tek bir kez kontrol yapılmasına müsade etmektedir.

Ücretsiz intihal programları

Grammarly, PlagScan, Whitesmoke, Article Checker,  DupliChecker,  PlagiarismCheck,  SmallSEOTools,  Plagium,  Plagiarism Checker, Paperrater,  Dustball, CheckForPlagiarism,  Copyscape,  Plagiarisma,  Viper,  Plagtracker,   DMCA scan,  Webconf.  Bu programların bazılarına dikkat edin. Veritabanına kaydetme özelliği açık olanlar sizin için sorun oluşturabilir.

Tez bitirme projesi intihal raporu nasıl alınır

Benzerlik Kontrolü yapmak için yapmanız gereken, üye olarak orijinalliğini kontrol etmek istediğiniz ödev, proje ya da tezi upload etmeniz gerekir. Süreç sonunda size rapor olarak detaylı benzeyen yerler, oransal olarak verilir.

Turnitin intihal programı nasıl kullanılır, rapor nasıl alınır Video

Aşağıda videoyu izleyerek turnitin raporu nasıl alınır öğrenebilirsiniz.

İntihal raporu duyurusu

Üniversiteler kabul ettikleri intihal oranını duyurur. Türkiye’de üniversitelerde genelde %20 olarak kabul edilmektedir. Bu ne demek?

Bu makaleyi okuyun  Tez yazdırma ücretleri

Bitirme projenizi ya da tezinizi yazarken maksimum %20 alıntı yapabilirsiniz. %80 kendi cümleleriniz olmak zorundadır. Benzerlik oranı yüksek çıkarsa oranı düşürmeniz gerekir.

İntihal oranı nasıl düşürülür

Rapor aldıktan sonra benzerliğin olduğu yerleri tezinizde işaretleyin. Bunlar renkli olarak gösterilen bölümlerdir ve yanlarında referans numaraları vardır. Bu bölümleri tespit ederek, kendi cümlelerinizle yazarak intihali düşürmeniz gerekir. Destek almak isteyen öğrencilere düşürme için destek vermekteyiz.

İntihal Raporu [ İntihal nedir, intihal raporu nasıl alınır]
tez yazı merkezi logo

Üniversite öğrencilerine ön lisans, lisans, yüksek lisans düzeyinde tez danışmanlığı yapmaktadır. Tez yazımı, tez düzenleme, konu bulma, istatistik spss analiz yapılmaktadır. İntihal raporu ve intihal düşürme hizmeti vermektedir. Tez yazdırmak istiyorum diyen öğrencilere kısa sürede çalışmaları teslim edilir. Lisans ve yüksek lisans tez yazdırma ücretleri için en uygun şartlarda hizmet vermektedir.

WhatsApp WhatsApp'tan yazın