Tez Hazırlama Genel Tezsiz yüksek lisans hakkında genel bilgiler

Tezsiz yüksek lisans hakkında genel bilgiler

Yüksek lisans tezi programları; tezsiz yüksek lisans programları ve tezli yüksek lisans programları olarak ikiye ayrılmaktadır. Aralarında belirli farklar olmak ile beraber temelde akademisyen olmayı hedefleyen öğrencilerin tercihleri tezli yüksek lisans programlarına katılmak iken meslek yaşamında avantaj sağlamak isteyen öğrencilerin, bir başka ifadeyle akademisyen olmak haricindeki hedefler için tercih edilen yüksek lisans çeşidi de tezsiz yüksek lisans programıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans mezun olunmuş lisans eğitimi dalında veya da başka bir alanda akademik seviyedeki bilginin pratiğe dökülmesinin hedeflendiği bir lisansüstü eğitim çeşididir. Tezsiz programında tezli yüksek lisans programında olduğu gibi ALES puanı koşulu yoktur ve isminden de anlaşılacağı gibi tez yazılmaz, tezin yerine dönem projesi hazırlanır. Tezsiz yüksek lisanstan mezun olan öğrenciler doktora eğitimine başvuramazlar, yalnızca tezli yüksek lisanstan mezun olanlar doktora programlarına başvurabilirler. Tezsiz yüksek lisans programında yabancı dil koşulu yoktur.

Tezsiz Y.Lisans programı 2 yarıyıldan oluşmaktadır. Müfredatta mevzuat gereğince 30 krediden oluşan en az 10 ders bulunmaktadır. Öğrencinin mezun olması için bu dersleri başarıyla vermesi gerekmektedir ve bunların yanında bir tane de dönem projesi yazmak mecburiyetindedir.

Dönem projesi kredisizdir, yalnızca başarılı/başarısız şeklinde değerlendirilir. Bu eğitimi alan erkek öğrenciler askerliklerini tecil ettirebilirler. Bu eğitim ilgili dalda akademik seviyede yetkinlik elde etmek adına yapılmaktadır. Özel sektörde işe alımlarda tezsiz yüksek lisans mezunları lisans mezunlarına göre bir adım öndedir. Kurumlar lisans mezunlarının yerine bir yüksek lisans mezunu almak isteyeceklerdir.

 

Tezsiz Yüksek Lisans programını çalışan kişilerin tercih etmesinin en büyük nedeni derslerin akşam saatlerinde olmasıdır. Bunların haricinde, tezsiz yüksek lisans programında tezli yüksek lisans gibi haftada en az 2-2,5 gün devam mecburiyeti olmaması çalışan kişiler tarafından daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Tezsiz yüksek lisans programlarında uzaktan eğitim de bulunmaktadır.

Uzaktan eğitim, öğrencinin mekandan serbest biçimde online şekilde internet aracılığı ile eğitim aldığı bir eğitim çeşididir. Uzaktan tezsiz yüksek lisans programı alan üniversiteler öğrencilere haftanın belli saat ve günlerinde internet üstünden dersin öğretim elemanları tarafınca ders verilmektedir. Sınavlarsa genelde üniversiteye gidilerek yapılmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans ile ilgili aramalar

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?