Tez Hazırlama Genel Tez nasıl yazılır

Tez nasıl yazılır

Tez nasıl yazılır, tarafımıza en fazla gelen sorulardan biri olmaktadır. Lisans, yüksek lisans hatta doktora tezi nasıl yazılır sorusu ile bu kadar çok muhatap olunca, kısaca konu hakkında yazı yazmaya karar verdik. Bu makale temel anlamda size fikir verecektir.

Tez nasıl yazılır

Aşama aşama tezin nasıl yazıldığını burada size kısaca bahsetmek istiyorum. Konuya geçmeden önce, size önerim olacak. Tez yazmaya başlamadan önce mutlaka tez örneklerini inceleyin. Bunun ile ilgili yazının altında link paylaşacağım. Örnek tezleri incelemek size bir tezin nasıl yazılması gerektiği konusunda fikir verecektir.

Adım 1 : Konu seçimi yapılır

Tez nasıl yazılır başlığı altında yapmanız gereken öncelikle tez konusunu belirlemek olmalıdır. Konu seçimi yaparken, kaynağı bol, yazımı kolay konu seçimi olmalıdır. Literatürde olmayan konuyu belirlemeniz halinde tezi bitirememe ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Adım 2 : Literatür tarama yapılır

Konuyu belirledikten sonra, bu konu ile ilgili hangi çalışmalar yapılmış, detaylı şekilde araştırma yapmanız lazım. Bitirme tezi yazarken, literatürün taranması daha genel olurken, yüksek lisans ve doktora tezlerinde çok daha kapsamlı olması beklenir. Literatür taraması için yoktezmerkezi, google scholar, bilimsel yayınlar ve örnek tezleri inceleyebilirsiniz.

Adım 3 : Tez düzenleme yapılır

Literatürü tararken bir yandan da yazıma başlamanız gerekir. Bir sonraki aşamada yazdığınız metinleri akademik dile uyarlamanız gerekir. Kaynakça kontolünü yapmanız, üniversitenizin tez yazım kılavuzuna göre düzenlemeniz gerekir. Tez yazım kılavuzu her üniversite için ayrıdır. Bunun için üniversitenizin sitesinden indirebilirsiniz. Tez nasıl yazılır sorusuna cevap vermeye devam ediyoruz.

Adım 4 : İntihal kontrolü yapılır

Son aşamada yazdığınız yüksek lisans tezin, enstitüde benzerlik kontrolüne girmesi gerekir. Tezin düzenlenmiş halini üniversitenizde danışman hocanıza yollamanız gerekir. Turnitin intihal programına girmesinden sonra, süreç tamamlanır. Yüksek intihal çıkarsa, tez danışmanınız intihal raporunu size yollar. Bu oranın düşürülmesini ister.

Tez yazanlara öneri

Kısaca tez nasıl yazılır sorusuna cevap verdik. Bu bir süreç işidir. Zaman içinde konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız gerekecek. Tez danışmanınızın yanına düzenli şekilde giderseniz, tezinizi kolayca yazabilirsiniz. Aksi takdirde tez yazdırma hizmeti almanız gerekebilir.

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?