Tez Hazırlama Genel 1 ayda yüksek lisans tezi nasıl yazılır

1 ayda yüksek lisans tezi nasıl yazılır

1 ayda yüksek lisans tezi nasıl yazılır , bize sıkça sorulan sorulardan biridir. Lisans düzeyinde tez hazırlama kısmen biraz daha kolayken yüksek lisans tezi daha komplekstir. Bu nedenle burada detaylı şekilde kısa sürde tez nasıl hazırlanır sorusunu yanıtlayacağız.

1 ayda tez nasıl yazılır

Yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır sorusunu sorduğunuzda ilk önce tez sorusu aklınıza gelmeli, sonrasında buna cevap bulmanız gerekir. Geldiğiniz akademik seviyede yaptığınız en üst araştırma olduğunu unutmayın. Bu yazıda tüm bunların nasıl yapıldığına yanıt vereceğiz.

30 günde yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır

Yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin birçoğu aynı zamanda iş hayatında yoğun şekilde çalışmaktadır. Hem iş hem de yüksek lisans eğitimini bir arada götürmeye çalışır. İşte çalışmayıp tez yazacak öğrenciler için sorun yok. Önlerinde uzun bir süre olmaktadır. Çalışan öğrenciler için 1 ayda yüksek lisans tezi nasıl yazılır, size bunun püf noktasını anlatacağım.

 • Tez konusunu hemen belirlemeniz lazım
 • Konu gerçek olaylara işaret edecek konu olmalı
 • Neyi savunacağınızı belirleyin.
 • Temel tez cümlesini ( hipotezi ) belirleyin
 • Tez cümlesini ( hipotezi ) oluşturun.

Hızlı tez hazırlamanın temel anahtarı kafanızda ne yapacağınızın net ve belirgin olması gerekir. Kafanızda bunları netleştirmezseniz bu tezi tamamlamanız mümkün değil.

1 ayda yüksek lisans tezi nasıl yazılır

Kısa sürede tez yazmak için günlük plan

Aşağıda size 30 gününüzü nasıl planlayacağınızı anlatmak istiyorum.

 • 1- 2 gün: Tez konusu ve tez cümlenizi belirleyin. Bu sizin tezinizi oturtacağınız temeli oluşturacaktır. Bir daha bunu değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Daha önce yazılmış tezlere bakıp, içindekiler listesini oluşturun.
 • 3-7 gün: İçindekiler listesinde yazdığınız başlıkları ve alt başlıkların içini doldurmaya başlayın. Bu kısım literatür taraması olduğu için daha önce yazılmış tezlerin kaynakçasına bakarak kaynak taraması yapın. Bu şekilde içindekiler listesindeki alt başlıkları hızlı şekilde yazın.
 • 8-10. gün: İçindekiler listesindeki başlıkları ve alt başlıkları yazmaya devam edin.
 • 11-15. gün: Başlıkları ve alt başlıkları tamamlamaya başlayın.
 • 15-20 gün: Yazdığınız taslağı elden geçirin. Mantıklı bir sıraya sokun. Tezdeki mantık akışının oluşmasını sağlayın.
 • 21. gün: Yazdığınız kısmı kontrol için tez danışmanınız olabilir ya da konuya hakim bir arkadaşınıza yollayın. Ya da profesyonel tez yazan yerlere gönderebilirsiniz.
 • 22. gün: Kaynakları ve atıfları gözden geçirin. Üniversitenizin tez yazım kılavuzuna göre kaynakça kontrolünü yapın. Bu konuda iyi değilseniz yüksek lisans tezi yazan sitelerden destek alın.
 • 23-25. gün: İntihal kontrolü yaptırın. Tez danışmanınız vermezse, intihal raporu veren yerlerden destek alın. Benzerlik yüksek çıkarsa, intihali düşürün.
 • 26-30. gün: Tezinizi teslim etmeden önce, tezi tekrar baştan sonra kontrol edin. Atıfların tez kurallarına göre uygun olduğunu kontrol edin. Kaynakların hepsinin kaynakçaya eklendiğinden emin olun.
 • Son: Teziniz tamamlandı. Tez danışmanına verebilirsiniz.

Tüm bunları nasıl yapacağınızı çok daha detaylı anlatmak istiyoruz.

Bölüm 1: Tez Konusu Belirleyin

Yüksek lisans tezi nasıl yazılır. Yüksek lisans tez konusu nasıl bulunur

A) – Yüksek lisans tez konusu nasıl belirlenir

Bu yüksek lisans tezini NEDEN yazıyorum? Bu soruya kendinize göre cevap verin. Bu teze çok fazla zamanın, enerji harcayacaksınız. Bu yüzden yüksek lisans tezini neden yazdığınızı gerekçelendirin. Genelden özele doğru sıralama yapın. Tez yazarken yapılan hatalar nelerdir?

 • Akademik kariyer yapmak için tez yazıyorsanız; zor konu seçebilirsiniz. Ancak tez konusu üstesinden gelebileceğiniz zorlukta olmalı.
 • İlgi alanınıza giren bir konu olsun istiyorsanız; yazmaya başladıktan kısa bir süre sonra sıkılacağınız konu olmamalı.
 • İşe girmek/yükselmek için yazıyorsanız; gireceğiniz ya da bulunduğunuz sektör ile ilgili bir tez konusu belirlemeniz gerekir.
 • İnsanlığa faydam olsun diyorsanız ( ki çok karşılaşmadım ); dünyayı biraz daha yaşanabilir hale getirecek konu bulmanız gerekir.
 • Diploma almak için yüksek lisans tez, yazıyorsanız ( % 90 böyle ), daha önce yazılan konulara benzer bir konu seçin.
yüksek lisans tezi hazırlama tez konusu için fikir üretin

B: Tez için fikir yürütün

Kısa sürede tez yazımı ile ilgili yazımıza devam ediyoruz. Eğitim aldığınız bölümü bir bütün olarak düşünün. Bu aşama, yüksek lisans tezi nasıl yazılır başlığı altında bir bölümdür. Alanınız ile ilgili literatürde eksik olan yerleri düşünün. Hangi analizi yaparak bu boşluğu doldurabilirsiniz? Bunun yanında yüksek lisansta aldığınız eğitimi göz önünde bulundurun. Sıkılmadan rahatça bir tez yazabilmek için bunları düşünüp sonuca varmaya çalışın.

 • Hoşlandığınız, yazmaktan keyif alabileceğiniz bir alanı düşünün. Bu bir yazar olabilir, bir teori olabilir. Buradan nasıl ilerleyebileceğinizi düşünün.
 • Yüksek lisans ders döneminde hazırladığınız ödev, proje ve makaleleri düşünün. İçlerinde yapmaktan hoşlandığınız konu varsa onları gündeminize alabilirsiniz.
 • Üniversitede fikir alabileceğiniz akademisyen varsa onların fikrini alabilirsiniz. Alanınız ile ilgili literatürdeki boşlukları sizden daha iyi bileceklerdir. Tez danışmanı hocanıza mutlaka danışın, tez konusu fikri isteyin.
 • İş yerinde çalışıyorsanız, firma ile ilgili bir konuda ileride işlerine yarayacak bir konuda araştırma fikirleri olup olmadığını sorun. Kabul ederlerse, işiniz garanti demektir.
 • Dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesini istiyorsanız, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarından fikir alabilirsiniz.
 • Son olarak diplomayı alayım gibi bir düşünceniz varsa, yöktez sitesine girip yapılmış tezlere benzer konuları seçebilirsiniz.
Doğru yüksek lisans tez konusu seçin

C: Doğru konuyu seçin

Yüksek lisans tezi nasıl yazılır makalesinde doğru tez konusu belirleme adımına geldik. Yukarıdaki adımlarda elde ettiğiniz muhtemel tez konusu önerileri içinde size en uygun olanı tespit etmeniz gerekir. Şu noktaya dikkat edin; seçtiğiniz tez konusu açık, net, anlaşılır ve savunması kolay bir konu olmalıdır.

doğru yüksek lisans tez sorusu seçin

D: Tez sorusunu belirleyin

Yüksek lisans tez hazırlamada en önemli aşamaya geldik. Tez sorunuzu belirlemeniz gerekir. Belirleyeceğiniz bu tez cümlesi ile önemli araştırma yapabileceğiniz ve savunurken cevaplayabileceğiniz şekilde olmalıdır. Tezinizde sürekli bu tez cümlesine bağlı kalmanız ve bu soruyu ikna edici ve net bir şekilde açıklamanız gerekecektir. Kısa zamanda tez bu şekilde yazılmalı makalesine devam edelim.

 • Tez sorusunda emin olmanız gereken şudur; tez sorunuz ve cevaplarınız yüksek lisans tezinize orjinal içerik sağlamalıdır. Soru, akılcı olmalı ve tezinizin odağında bulunarak ilgi çekici olmalıdır.
 • Yüksek lisans tez konusunu ve çalışmanızın yönünü belirledikten sonra 5-10 arasında tez sorusu belirleyin. Bu sizi daha esnek düşünmeye sevk edecektir.
Yüksek lisans tezi için araştırma yapın

E: Araştırma yapın

Yüksek lisans tez konunuzda belirlediğiniz ana tez sorusuna yanıt bulmak için gerekli araştırmayı yapmanız gerekir. Yüksek lisans tezi nasıl yazılır sorusuna cevap vermek için bilimsel metinleri okuyun, deneyler yapın kısaca yapmanız gereken her şeyi yapın. Bu size ne sağlayacak? Bu şekilde tezinizde ilerleme yapıp yapamayacağınızı göreceksiniz. Ayrıca, çalışmanızda doğal sorunlar var mı bunu da anlamış olacaksınız. Tezin sonraki aşamalarında ihtiyacınız olan bilgiyi de bu şekilde etmiş olacaksınız.

F: Jüri üyelerini ayarlayın

Genelde jüri üç kişiden oluşur.Tez danışmanınız da bu üyelerden biri olacaktır. Bunlar tezi okuyarak eleştirirler.

 • Tezinizi başlatacak kişi tez danışmanınızdır. Baştan sona kadar sizi yönlendirecektir. Her dediğini eksiksiz olarak uygulamak zorundasınız. Kendisi ile ne kadar erken çalışırsanız o kadar iyi olacaktır.
 • Her seferinde sizi eleştirmesi, yaptığınız yerleri beğenmemesi, bazen size hakaret etmesi moralinizi bozmamalı. Tez yazımında bunların hepsi normaldir. Yüksek lisans tezi nasıl yazılır yazımız devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?